http://komorkomania.pl/images/2O10/02/HTC-HD2-profil2.jpg

Model HD2 tajwańskiej marki High Tech Computer zadebiutował w październiku 2O09 roku. Już przed premierą było o nim głośno i do dziś robi dużo szumu w środowisku telefonów komórkowych.
W teście chciałbym odkryć wszystkie mocne i słabe strony "Leo". Zapraszam ;)​


Zawartość zestawu

Minimalistyczne białe pudełko z fotografią telefonu w skali 1:1, w środku na pierwszym planie oczywiście telefon z włożoną baterią (styki zakryte folią więc się nie rozładowała). Piętro niżej reszta czyli:
-kabel USB (wystarczająca długość)
-karta 2GB firmy Sandisk + adapter
-ładowarka, a raczej sama wtyczka do której wpinamy kabel USB
-końcówka ładowarki (w moim wypadku europejska)
-słuchawki + gąbeczki
-skórzany czarny pokrowiec z logiem htc szyty "złotą" nicią
-skrócony przewodnik po telefonie
-karta gwarancyjna
-ulotki i reszta makulatury (m.in. informacja o 15-dniowej darmowej nawigacji CoPilot)

Taki zestaw w zupełności wystarcza na początek. Warto dokupić sobie większą kartę. Ja używam 16GB SanDisk'a i nie zauważyłem żadnych problemów.

Wygląd i wykonanie

Leo przede wszystkim jest nie tyle wysoki, co szeroki (120.5 x 67mm). Wszystko za sprawą ekranu ale o tym później. Grubość niewielka bo tylko 11mm. Waga: 157 gramów czyli nie mało. Telefon jest masywny, dobrze leży w dłoni. Boki i tył (oprócz klapki baterii) są lekko gumowane co ma zapobiegać ślizganiu się telefonu. Średnio spełnia to swoją rolę jednak wygląda estetycznie. Klapka baterii to stal (dość gruba), element jest optymalnie dopasowany, trzeba użyć pewnej siły aby dobrać się do baterii. Tak samo z zamykaniem.
Na krawędziach znajdziemy tylko przyciski głośności (lewy bok) - twarde i o dobrym skoku, nie mają luzów. Na dole microUSB oraz minijack 3.5mm. Reszta "łysa".
Tył: u góry pierwsze, co rzuca sie w oczy to obiektyw aparatu. Wygląda jak zapomniany element doklejony na siłę. Oczywiście wystaje (znaleźli się tacy, co rozbili szybkę obiektywu), ma srebrną obwódkę która podobno przecina palce, co oczywiście jest brednią. Na lewo od obiektywu mamy głośnik multimediów, a na prawo "dual LED flashlight".
Przód: prawie całe miejsce zajmuje ekran ale znalazło się miejsce na inne ważne rzeczy. na dole 5 przycisków [od lewej - zielona słuchawka / home / start (menu) / back / czerwona słuchawka (przycisk blokowania ekranu oraz włącznik telefonu)]. Jest to jeden kawałek plastiku, ma lekkie luzy w poziomie i pionie. Wg. mnie jest to kolejny element wlepiony byle jak. Jednak spełnia swoje zadanie i wg. mnie jest dużo lepszym rozwiązaniem niż przyciski dotykowe. Przyciski są podświetlone na biało. Na samej górze jest otwór głośnika od rozmów (dość szeroki). W jego lewym boku znajdziemy ukrytą diodę sygnalizującą wydarzenia (SMS, rozładowana bateria itp.). W lewym rogu jest czujnik zbliżeniowy oraz czujnik natężenia światła automatycznie zmieniający % podświetlenia wyświetlacza.

Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Telefon nie wygląda tandetnie, powiedziałbym że poważnie i biznesowo ;cool

Ekran

4,3" TFT-LCD o rozdzielczości WVGA (480 x 800) - po tym najłatwiej poznać HD2. Ekran jest ogromny. Bardzo przyjemnie pisze się SMSy czy przegląda strony internetowe. Szkło hartowane chroni przed rysami. Reakcja na dotyk i czułość ekranu wg. mnie bardzo dobra.
Dużo osób biadoli na kolory: 65tyś. Oczywiście każdy troszkę mądrzejszy człowiek "będący w tej branży" wie że to ograniczenie przez system. WM nie obsługuje większej ilości więc nawet gdyby ekran miał 16mln to i tak byście mieli 65tyś. Nie oznacza to jednak że obraz jest brzydki itp (rodem ze starego siemensa). Obraz jest ostry a kolory żywe. Dodatkowo pomaga duża rozdzielczość.
Warto również wspomnieć o widoczności w pełnym słońcu. Nie jest źle ale mogłoby być lepiej. Nie pomagają również smugi, ktore są stałym elementem występującym na wyświetlaczu.

Jakość rozmów

Głośność jest dobra, nie ma problemu z rozmowami w mieście/autobusie itp. Gorzej jest z głośnomówiącym. Głośnik jest niestety za słaby i nawet w dobrych warunkach i maksymalnej głośności ciężko zrozumieć rozmówcę.


System

"Na starcie" miałem WM 6.5 w jednej ze starszych wersji. Niestety nie da się pobrać oficjalnej aktualizacji do najwyższej wersji ze strony HTC gdyż po wpisaniu S/N strona mówi nam, że ta aktualizacja nie jest dla naszego regionu. Trzeba udać się na stronę sunnysoft i dopiero tam pobrać ROM. Zawiera on wszystkie poprawki eliminujące np. różową plamę na zdjęciach czy wyłączający się equalizer w odtwarzaczu muzyki.
Jeśli chodzi o sam to jest dobrze. Nigdy nie przydażyła mi się jakaś "zwiecha" czy restart. Programiści HTC dobrze przygotowali system pod to urządzenie. Zalety wi wady WM 6.5 chyba każdy zna więc nie będę o nich mówił. Ten system po prostu umarł śmiercią naturalną...
Aktualnie bardzo dużo osób kupuje HD2 dla Androida. Model ten ma ogromne wsparcie programistów z XDA, znajdziemy tam dosłownie wszystko. Czy opłaca się coś takiego robić? Zależy... jeśli ktoś jest pasjonatem i lubi "grzebać" w telefonie to HD2 jest właśnie dla niego. Jeśli ktoś chce telefon gotowy do użytku po wyjęciu z pudełka i nie jest w temacie flashowania itp to niech lepiej sobie odpuści. Nie ma sensu kupować ten telefon po to, aby cały czas korzystać z jednego ROMu.

HTC Sense

Gdyby nie ten interfejs przepadłbym "jak ciotka w Chinach". Maksymalnie wygodny. Wszystko mamy pod palcem, przejrzyste i miłe dla oka. Po odpowiednim ustawieniu "pod siebie" nie trzeba zagłębiać się w zagmatwane opcje systemu. Wielki plus.

Multimedia

Na wstępie zacznę od głośnika od muzyki. Jest on cichy i gra okropnie. Porównałbym go z tym od LG gt540 tylko że w HD2 "góra" dobra a bass przypomina walenie kijem w tekturowe pudełko (tylko w przypadku Androida, na WM prawie wcale nie ma basu). Niestety, jak HTC pakowało marne głośniki do telefonów z WM tak pakuje je nadal...
Telefon posiada standardowe gniazdo mini jack (3,5mm) co oczywiście ułatwia życie. W zestawie mamy ładne słuchawki razem z pilotem na kablu (3 przyciski - przewijania oraz play/pause). Grają one średnio aczkolwiek dźwięk jest miły dla ucha. Słuchawki są dość duże i płaskie ale siedzą dobrze i nie wypadają. Jeśli komuś zależy na pilocie to może śmiało używać tego zestawu. Telefon posiada 2 odtwarzacze muzyki, WMP i z zakładki Sense. Polecam ten drugi, bardzo "przyjazny" i oferuje dobrą jakość dźwięku oraz niezły equalizer. Jakość dźwięku jest jak najbardziej OK. Na tym się nie zawiodłem.
Dzięki szybkiemu procesorowi nie ma problemu z filmami bez konwersji. Jak wiadomo Leo nie ma sprzętowej akceleracji DivX/Xvid więc trzeba zaopatrzyć się w jakiś dobry program.
Na Windowsa polecam TCPMP + kilka wtyczek. Dzięki temu możemy oglądać praktycznie wszystko i to bez spowolnień obrazu czy dźwięku.
W przypadku Androida dobry jest RockPlayer który również dobrze radzi sobie z filmami.

Aparat

Jako że nie jestem znawcą fotografowania zamieszczam kilka zdjęć zrobionych telefonem. Jakość oceńcie sami.




Bateria

Bateria ma pojemność 1230mAh. Czy to mało? Zależy... Oczywiście nie problem rozładować ją w jeden dzień. Wystarczy kilka filmów czy dobra gra.
Postanowiłem zrobić eksperyment i wstrzymać się z graniem czy muzyką. Telefon służył mi jedynie do dzwonienia, pisania SMSów i jako budzik.
Wynik?


Jednak kto kupuje taki telefon jedynie do dzwonienia? Przy korzystaniu ze wszystkich dobrodziejstw HD2 trzeba liczyć się z jednodniowym czasem pracy. Osobiście telefon ładowałem co 2-3 dni ponieważ różnie z niego korzystałem. Wszystko zależne jets od użytkownika.

Podczas oglądania filmów 10% baterii wystarcza na 20 minut filmu. Dobry wynik biorąc pod uwagę wielki ekran.

HTC oferuje jako akcesorium większą baterię 2300mAh wraz z odpowiednią klapką. Telefon okropnie z tym wygląda. Jedyny plus do podpórka. Chyba lepiej kupić drugą oryginalna baterię 1230mAh i sobie zmieniać niż chodzić z takim odwłokiem. Ponadto jest ona kompatybilna tylko z WM 6.5, w przypadku Androida są problemy.



Zachęcam do zadawania pytań

Test mojego autorstwa. Zakaz kopiowania całości/fragmentu i publikowania ich na innych forach itp bez mojej wiedzy. Jestem wszędzie i widzę wszystko więc się na pewno o tym dowiem!
 
Ostatnio edytowany:
Bardzo dobra recenzja. Zgadzam się z nią w 100%. Sam korzystam z tego telefonu od ponad tygodnia i szczerze powiem że spisuje się świetnie. Co prawda testu wysokościowego nie zaliczył jeszcze i liczę na to że nie zaliczy, ale mam nadzieje że nic by mu nie było.
 
Mój kolega ma i bardzo zachwala ten telefon. I w sumie racja, nie jest zły. Choć ja i tak wolę mojego Iphone <3
 
Recenzja adekwatna do realiów...nigdy nie bylem przekonany do marki HTC ale od jakiegoś czasu ich smartfony są rewelacyjne...sam próbuję upolować HTC MOZART albo HTC TITAN ale gdyby7 znalazla się okazja na HD 2 pokusił bym się
 
HTC...telefony wykonane wręcz PERFEKCYJNIE. Świetna jakość materiałów. Minusem jest tu Windows ale to też zależy co kto lubi.
 
Bardzo dobra recenzja, przekonała mnie do tego telefonu xD
 
mialem okazje pobawic sie tym cudem jest swietny za te cene :) duzy ekran i spoko aparat niestety glosnik slaby ale to jak we wszystkich telefonach htc
dual boota mozna zrobic :) i miec windowsa i androida
 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Podobne tematy, które mogą Cię również zainteresować:
Top