Wgrywanie nowego HardSPL, ROMu, RadioROMu

Temat w 'HTC' rozpoczęty przez mixmusic, 03.03.2011.

 1. mixmusic

  mixmusic Dobrze znany

  Dołączył:
  28.12.2010
  wiadomości:
  198
  Otrzymane lajki:
  33
  Wgrywanie nowego HardSPL, ROMu, RadioROMu

  !!! UWAGA !!! Aby wgrać poprawnie HArdSPL, ROM czy też RadiROM musisz mieć na kompie zainstalowaną najnowszą wersję .NET Framework. Wszystkie prezentowane tutaj opisy były testowane na Windows XP z SP2. Jeżeli masz Windows Vista, proponuję najpierw poszukać na forum opisu zmian jakie trzeba wprowadzić, żeby wszystkie programy działały poprawnie.

  Kilka słów wstępu czyli co powinien zrobić nowy użytkownik Diamonda zdecydowany na zmianę ROMu na inny niż jest przeznaczony dla jego kanału dystrybucji

  Kupując nowego Diamonda dostajesz od sklepu/operatora urządzenie z oficjalnym ROMem i zabezpieczone przed wgraniem innego ROMu. Co to oznacza - ano to, że jeżeli np kupimy Diamonda w Anglii to nie możemy wgrać ROMu który zostanie wydany oficjalnie przez HTC dla Polski. Smutne ? Ale prawdziwe - taka jest polityka producenta i musimy to uszanować.

  Na szczęście jednak użytkownik Diamonda maksymalnie zdeterminowany na zmianę ROMu może sobie z tym poradzić i co najważniejsze w przypadku konieczności oddania urządzenia do serwisu może również przywrócić oficjalny ROM - o tym właśnie traktują poniższe punkty. Nie jest to też za bardzo skomplikowane pod warunkiem oczywiście dokładnego przeczytania poniższego poradnika !!!

  Procedura zmian ROMów w Diamondzie powinna wyglądać następująco - najpierw instalujemy HardSPL (wgrywamy tylko raz) w celu odblokowania możliwości wgrywania innych ROMów niż tylko przeznaczone dla naszej dystrybucji Diamonda, potem interesujący nas ROM a na końcu zmieniamy RadioROM. Za każdym następnym razem, kiedy chcemy zmienić ROM w swoim Diamondzie wystarczy tylko wgranie samego ROMu czy też RadioROMu (bez potrzeby ponownego wgrywania HardSPL

  Do każdego Diamonda z wgranym ROMem w języku np. angielskim bez trudu da się wgrać ROM w każdym innym języku np tak egzotycznym jak polski B) - wystarczy przestrzegać powyższej reguły.

  No i ostatnia ale najważniejsza zasada - przeczytać dokładnie FAQ - to nie lektura szkolna, ominięcie jakiegoś rozdziału może spowodować że zostaniemy z kawałkiem bezużytecznej elektroniki w ręku !

  9a. Wgranie HardSPL

  !!! UWAGA !!! wgranie HardSPL spowoduje Hard Reset - na wszelki wypadek przed tą operacją zrób backup wszystkich swoich danych w Diamondzie.

  !!! UWAGA nr 2 !!! - wgranie nowszego ROMu w wersji wypuszczonej przez HTC/operatora dla twojego kanału dystrybucji nie powoduje utraty gwarancji. Natomiast wgranie HardSPL i "gotowanych" ROMów bezwzględnie powoduje utratę gwarancji (przynajmniej w teorii). W praktyce natomiast jest tak, że zawsze możesz wrócić do oryginalnego ROMu i SPLa (przepisy w tym wątku) w celu naprawy gwarancyjnej.

  - najpierw ściągnij TEN plik i rozpakuj go do osobnego katalogu.

  - w katalogu powinny być następujące pliki:

  EnterBootloader.exe
  ErrorBattery.fig
  ErrorUSB.fig
  ModelID.fig
  rapitool.exe
  ROMUpdateUtility.cfg
  ROMUpdateUtility.exe
  RUU_Signed.nbh
  RUUGetInfo.exe
  RUUResource.dll
  SSPL-Manual.exe

  - podłącz Diamonda do komputera i poczekaj na synchronizację AS
  - następnie kliknij na ROMUpdateUtility.exe i potwierdź wszystkie kolejne ekrany - pojawi się ekran postępu, po chwili dojdzie do 100% i Diamond się zrestuje.
  - po pierwszym uruchomieniu możemy sprawdzić poprawność całej operacji - wchodzimy do trybu bootloadera i sprawdzamy wersję SPL

  Hard SPL 1.40.Olinex
  DIAM100 MFG 64M
  SPL-1.40.OliNex

  lub

  DIAM200 MFG 64M
  SPL-1.40.OliNex
  MicroP-Diam (LED) v11

  (ważny jest pojawienie się napisu SPL-1.40 OliNex!)

  - jeżeli z jakichkolwiek powodów po uruchomieniu ROMUpdateUtility.exe wyskoczy nam jakiś błąd, to należy najpierw przekopiować SSPL-Manula.exe na Diamonda (najlepiej do głównej pamięci),uruchomić SSPL-Manual.exe z poziomu Diamonda, poczekać aż ekran Diamonda ściemnieje i dopiero uruchomić ROMUpdateUtility.exe na komputerze.


  9b. Wgranie ROMu

  !!! UWAGA !!! wgranie nowego ROMu spowoduje Hard Reset - na wszelki wypadek przed tą operacją zrób backup wszystkich swoich danych w Diamondzie.


  ROMy dla HTC Diamond występują w dwóch odmianach:

  1. Wersja "ship" - opublikowana przez HTC lub operatora w postaci jednego pliku .exe. W tym przypadku instalacja ogranicza się do podłączenia Diamonda do komputera i uruchomienie pliku .exe

  !!! UWAGA !!! Wersje "ship" zazwyczaj zawierają oprócz samego ROMu również RadioROM, SPL i Splashe. Jeżeli chcemy załadować tylko sam ROM to niestety musimy sami go wyodrębnić z pliku .exe albo poczekać aż ktoś opublikuje sam ROM na forum.

  2. Wersja "cooked" - czyli ROM oparty na oficjalnym ROMie od HTC lub operatora ale zazwyczaj wzbogacony o różne dodatkowe i pożyteczne programy jak również dostosowany do uzyskania najlepszej wydajności Diamonda. W tym przypadku po pobraniu interesującego nas ROMu i rozpakowaniu do katalogu mamy 2 pliki:
  - DiamonCustomRUU.exe (program do wgrania ROMu)
  - RUU_signed.nbh (obraz ROMu)

  Procedura wgrania jest następująca - podłączamy Diamonda do komputera, upewniamy się, że bateria jest naładowana przynajmniej w 75%, czekamy na synchronizację AS i uruchomiamy program DiamonCustomRUU.exe. Na kolejnych planszach klikamy na potwierdzenia na ekranie kompa wyświetli się pasek postępu a Diamond przejdzie do trybu bootloadera i również na jego ekranie pojawi się pasek postępu. Sama procedura wgrania trwa ok 7-10 minut - po dojściu do 100% Diamond się zrestuje i po dłuższej chwili zobaczymy ekran kalibracji urządzenia.

  !!!UWAGA!!! Przed wgraniem ROMu "cooked" musisz bezwględnie wgrać HardSPL - inaczej możesz skończyć z kawałkiem bezużytecznej elektroniki w ręku. Samą procedurę wgrywania HardSPL wystarczy przeprowadzić tylko raz - o ile oczywiście nie próbowałeś wgrywać ponownie fabrycznego SPLa.

  9c. Wgranie RadioROM

  !!! UWAGA !!! wgranie RadioROMu nie spowoduje Hard Reset


  RadioROM wgrywamy podobnie jak normalny ROM

  - pobieramy RadioROM z linków poniżej
  - rozpakowujemy do osobnego katalogu
  - w katalogu mamy 2 pliki:
  DiamonCustomRUU.exe
  i np. Diamond_Radio_1.00.25.07.nbh dla Radio ROM 1.00.25.07
  - podłączamy Diamonda do kompa i czekamy na zsynchronizowanie AS
  - uruchomiamy DiamonCustomRUU.exe i na kolejnych planszach potwierdzamy swój wybór
  - następnie na ekranie kompa pojawi się pasek postępu i po kilku chwilach również taki sam na ekranie Diamonda
  - po dojściu do 100% Diamond samoczynnie się zrestartuje i od tej chwili mamy nowy RadioROM, co możemy sprawdzić w "Informacji o urządzeniu"

  Nie ma potrzeby zmiany RadioROMu przy każdej zmianie ROMu - jeżeli jesteś zadowolony z jakości rozmów telefonicznych i długości życia baterii to możesz pozostać przy obecnym RadioROMie.

  Obecnie najbardziej są polecane RadioROMy z końcówką 05 i 07

  RadioROM 1.00.25.05

  RadioROM 1.00.25.07

  ==========================================================================================

  10. SIMLOCK

  Na obecną chwilę nie ma oficjalnego darmowego sposobu na zdjęcie SIMLOCKA z naszego Diamonda

  Jeżeli nie żal ci kilku euro to zapraszam do TEGO serwisu, gdzie za 15 EUR pozbędziesz się szybko SIMLOCKA

  Jeżeli lubisz eksperymenty to zapraszam do zapoznania się z TYM wątkiem, gdzie jest zaprezentowana "nieoficjalna" metoda na pozbycie się SIMLOCKA.

  ==========================================================================================

  11. Rekonstrukcja fabrycznego ROMU HTC PL i ERA PL

  !!!UWAGA!!! Na HTC e-Club pojawiła się wersja ROMu stosowanego przez HTC PL jako "shiped". Dlatego zalecam pobranie tego ROMu z TEGO miejsca i wgrania wszystkiego (ROMu, RadioROMu i SPL) za jednym razem.

  W tym punkcie opiszę procedurę powrotu do fabrycznego ROMu w przypadku konieczności oddania Diamonda do serwisu

  11a. Rekonstrukcja fabrycznego ROMu HTC PL

  - pobieramy paczkę z ROMem z TEGO linku

  - rozpakowujemy archiwum do osobnego katalogu - po tej operacji w katalogu będą 3 pliki:

  DiamonCustomRUU.exe
  RUU_signed.nbh
  SPL 1.93.zip

  - upewniamy się, że mamy w Diamondzie HardSPL - w tym celu przechodzimy do bootloadera (klawisz zmniejszenia głośności plus reset) i sprawdzamy wersję SPL

  - ładujemy zrekonstruowany ROM do Diamonda - w tym celu dwukrotnie klikamy na DiamonCustomRUU.exe

  - po załadowaniu ROMu pozwalamy na pierwsze uruchomienie podczas którego zainstaluje się również nakładka spolszczająca

  - synchronizujemy Diamonda z kompem (ikona AS musi być zielona)

  - ładujemy do Diamonda fabryczny RadioROM dla HTC PL to 1.25.0.05 do pobrania np. Z TEGO MIEJSCA

  - teraz rozpakowujemy plik "SPL 1.93.zip" do osobnego katalogu

  - w nowym katalogu powinny być następujące pliki:

  EnterBootloader.exe
  ErrorBattery.fig
  ErrorUSB.fig
  ModelID.fig
  rapitool.exe
  ROMUpdateUtility.cfg
  ROMUpdateUtility.exe
  RUU_Signed.nbh
  RUUGetInfo.exe
  RUUResource.dll
  SSPL-Manual.exe

  - uruchamiamy SSPL-Manual.exe, po chwili ekran Diamonda stanie się czarny i wtedy uruchamiamy ROMUpdateUtility.exe. Po osiągnięciu 100% Diamond sie zresetuje.

  - w celu weryfikacji poprawności całej operacji sprawdzamy wersję SPL: wchodzimy do trybu bootloadera i odczytujemy warość SPL (powinna być 1.93

  - spokojnie oddajemy naszego Diamonda do serwisu

  =======================================================================================

  11b. Rekonstrukcja fabrycznego ROMu ERA PL

  - pobieramy paczkę z ROMem z TEGO linku

  - rozpakowujemy archiwum do osobnego katalogu - po tej operacji w katalogu będą 3 pliki:

  DiamonCustomRUU.exe
  RUU_signed.nbh
  SPL 1.37.zip

  - upewniamy się, że mamy w MDA Compact IV HardSPL - w tym celu przechodzimy do bootloadera (klawisz zmniejszenia głośności plus reset) i sprawdzamy wersję SPL

  - ładujemy zrekonstruowany ROM do MDA Compact IV - w tym celu dwukrotnie klikamy na DiamonCustomRUU.exe

  - po załadowaniu ROMu pozwalamy na pierwsze uruchomienie

  - synchronizujemy Diamonda z kompem (ikona AS musi być zielona)

  - ładujemy do Diamonda fabryczny RadioROM dla ERA PL to 1.25.0.03 do pobrania np. Z TEGO MIEJSCA

  - teraz rozpakowujemy plik "SPL 1.37.zip" do osobnego katalogu

  - w nowym katalogu powinny być następujące pliki:

  EnterBootloader.exe
  ErrorBattery.fig
  ErrorUSB.fig
  ModelID.fig
  rapitool.exe
  ROMUpdateUtility.cfg
  ROMUpdateUtility.exe
  RUU_Signed.nbh
  RUUGetInfo.exe
  RUUResource.dll
  SSPL-Manual.exe

  - uruchamiamy SSPL-Manual.exe, po chwili ekran MDA Compact IV stanie się czarny i wtedy uruchamiamy ROMUpdateUtility.exe. Po osiągnięciu 100% MDA Compact IV się zresetuje.

  - w celu weryfikacji poprawności całej operacji sprawdzamy wersję SPL: wchodzimy do trybu bootloadera i odczytujemy warość SPL (powinna być 1.37)

  - spokojnie oddajemy nasze MDA Compact IV do serwisu

  - Na stronie ERY pojawił się ROM w wersji ship czyli gotowy : http://download.era.pl/portal/RUU_V...gned_Diamond_52.29a.25.13_1.00.25.16_Ship.exe
  Ale uwaga - jesli zmieniałeś splash screen na inny to nie zawsze uzyskasz oryginalny ERY.

  =======================================================================================

  11c. Rekonstrukcja fabrycznego ROMu ORANGE PL

  - Pobieramy plik z TEGO miejsca

  - Rozpakowujemy pobrany plik .zip do osobnego katalogu

  - W nowym katalogu powinny być poniższe pliki:

  EnterBootloader.exe
  ErrorBattery.fig
  ErrorUSB.fig
  ModelID.fig
  rapitool.exe
  ROMUpdateUtility.cfg
  ROMUpdateUtility.exe
  RUU_Signed.nbh
  RUUGetInfo.exe
  RUUResource.dll

  - podłączamy Diamonda do kompa i czekamy na synchronizację AS

  - uruchamiamy ROMUpdateUtility.exe i czekamy na koniec procesu fleszowania - Diamond samoczynnie się zrestartuje

  - sprawdzamy po uruchamieniu Diamonda czy faktycznie wszystko jest OK

  - spokojnie oddajemy naszego Diamonda do serwisu

  12. Działające kuchnie

  13. Optymalizacja wydajności

  Do optymalizacji naszego Diamonda możemy wykorzystać 3 opcje

  - program DiamondTweak - kontynuacja programu KaiserTweak w specjalnej odsłonie dla Diamonda. Program ten zawiera wszystkie opublikawane do tej pory tweak'i poprawiające pracę samego systemu ale również TouchFlo3D.

  Pobierz najnowszą wersję DiamondTweak -> Diamond Tweak 0[1].5_English.cab - 4shared.com - partage et stockage de fichiers en ligne - télécharger


  Pobierz spolszczenie DiamondTweak
  (XML) po pobraniu skopiuj plik DiamondTweak.xml do katalogu, gdzie masz zainstalowanego DiamondTweak (standardowo \Program Files\Diamond Tweak\)

  - program Advanced Configuration - świetne narzędzie z serii "wszystko w jednym". Za pomocą tego programu możemy zmienić w naszym Diamondzie praktycznie wszystko !!! B)

  Pobierz najnowszą wersję Advanced Configuration

  po pobraniu rozpakuj pliki do odrębnego katalogu i przenieś np . do Internal Storage -> Advanced_Configuration_Tool_v3.0.zip - 4shared.com - partage et stockage de fichiers en ligne - télécharger

  Pobierz spolszczenie Advanced Configuration
  (XML) po pobraniu skopiuj plik AdvancedConfig_0415.xml do katalogu, gdzie masz zainstalowanego DiamondTweak (standardowo \Program Files\Advanced Configuration\)
   
 2. by ukryć wszystkie reklamy.
 3. molq

  molq Doświadczony

  Dołączył:
  29.09.2009
  wiadomości:
  157
  Otrzymane lajki:
  12
  Idę o zakład że to nie jest twojego Autorstwa.
   
 4. karol223

  karol223 Początkujący

  Dołączył:
  28.09.2010
  wiadomości:
  2
  Otrzymane lajki:
  1
  Ostatnio edytowany przez moderatora: 20.03.2017
 5. molq

  molq Doświadczony

  Dołączył:
  29.09.2009
  wiadomości:
  157
  Otrzymane lajki:
  12
  Wiedziałem ze gdzieś to widziałem.
   

Poleć tę stronę