LG Swift GT540 - test

Zapraszam na mój amatorski test telefonu LG Swift
41151


Pełna specyfikacja dostępna jest TUTAJ

WPROWADZENIE
Telefon kupiłem kilka dni temu w komisie. Mój egzemplarz pochodzi z Orange, jest bez simlock'a i w kolorze czarnym. Nie jest on nowy, był używany jakiś czas, wydaje mi się, że krótko gdyż jest w bardzo dobrym stanie. Dlaczego akurat ten model? Jest bardzo funkcjonalny i mało kosztuje ;happy Ale o tym później...

ZESTAW
W bardzo małym pudełku znajdziemy tylko to, co jest niezbędne. W zestawie z Orange oprócz telefonu i baterii znalazłem:
-kabel USB przyzwoitej długości
-ładowarkę, a właściwie samą wtyczkę do gniazdka, do której podpina się kabel USB (chyba wiecie ocb)
-słuchawki, bardzo przeciętne, nie grają rewelacyjnie, są strasznie plastikowe i brzydkie
-kartę microSD o pojemności 2gb
-instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną i krótki przewodnik (od Orange) po telefonie

OBUDOWA / WYGLĄD / WYKONANIE
Chyba nikogo nie zdziwi to, że telefon jest wykonany w całości z plastiku. Obudowa jest dobrze spasowana, nie ma luzów. Tylna klapka (mniej więcej na środku) lekko trzeszczy pod większym naciskiem aczkolwiek nie ugina się. Góra i dół telefonu są zaokrąglone, bardzo mi się to podoba, telefon dobrze trzyma się w poziomie (landscape).
Warto wspomnieć że obudowa będzie zbierać małe rysy (czego sam doświadczyłem). Jeśli ktoś bardzo nie dba o telefon to będzie miał matową tylną klapkę...
U góry telefonu znajdziemy tylko gniazdo mini-jack 3,5mm, na dole mikrofon, lewy bok to przyciski od głośności, a na prawym znajdziemy port microUSB (zakryty zaślepką), przycisk aparatu (dwustopniowy) a także "lupę" czyli przycisk do włączenia systemowej "szukajki" pozwalającej na znalezienie aplikacji/plików w telefonie lub w internecie.
Z tył jest tylko obiektyw aparatu.
Przód: nad logiem LG znajduje się głośnik do rozmów/muzyki. Niżej wyświetlacz a zaraz pod nim 2 przyciski dotykowe - "Opcje" i "Cofnij". Na nacisk reagują dużo gorzej niż wyświetlacz aczkolwiek nie sposób ich przypadkiem wcisnąć. Niżej są 3 przyciski funkcyjne - zielona słuchawka; home; czerwona słuchawka służąca także do blokowania ekranu oraz wyłączenia/włączenia telefonu.
Bardzo brakuje mi d-pad'a lub trackball'a. Byłby bardzo przydatny...


WYŚWIETLACZ
W tym modelu zastosowano wyświetlacz o przekątnej 3", rozdzielczości HVGA oraz 256tyś. kol. Jest on wykonany w technologii rezystancyjnej, czyli reaguje na nacisk. Jest to low-end dlatego zapewne firma nie zastosowała wyświetlacza pojemnościowego. Aczkolwiek i tak się popisali. Wyświetlacz dużo lepiej reaguje na dotyk niż nokia 5800. Wystarczy lekko nacisnąć, a ekran zareaguje. Rysik nie jest potrzebny, Androida bez problemu można obsługiwać palcem. Nie ma problemu "trafiania w okienka". Warto również wspomnieć, że telefon nigdy nie będzie obsługiwał MT (z racji ekranu).
Aktualnie mam ustawione podświetlenie na 30% i nie mam problemu z widocznością w słońcu. Gdyby ktoś miał problemy z widocznością w słoneczne dni zawsze może ustawić sobie 100%...
Kolory są żywe i ciepłe, obrazy ładnie prezentują się na wyświetlaczu. Do rozdzielczości również nie mam zastrzeżeń. Niestety jakiś czas temu byłem zmuszony korzystać z telefonu na okrągło (głównie chodzi o internet) i kląłem pod nosem. Ekran precyzyjnie skalibrowany a i tak nie szło trafić w to co się chciało, na dodatek strony skakały (ale to raczej wina przeglądarki i skalowania). Co mnie jeszcze wkurzyło... przewijam stronę np. w dół, zatrzymuję i puszczam palec a strona z pełną prędkością przewija się w dół lub górę. To raczej nie było sterowanie gestem...
SMSy pisze się masakrycznie, qwerty w landscape i co trzecia litera błędnie wprowadzona. Nie idzie pisać kciukami... qwerty w pionie: może dziewczyna z tipsami dałaby radę coś napisać... pozostaje klawiatura alfanumeryczna, po 2 tygodniach się do niej nie przyzwyczaiłem. Może ktoś nauczy sie pisać na tym telefonie i będzie mu to sprawiało radość, ja miałem ochotę ten telefon roztrzaskać o ścianę...
Ew. ktoś znajdzie sobie klawiaturę odpowiednią dla siebie ale i tak szału nie będzie.

SYSTEM
Telefon posiada:
-procesor: Qualcomm MSM7227 o taktowaniu 600Mhz
-RAM: 256mb
-ROM: 256mb (z czego ok 110 dla użytkownika)
Pełna specyfikacja TUTAJ

Na początku telefon miał brandowany soft Orange o oznaczeniu v10d czyli Androida 1.6. Pierwsze co zrobiłem po powrocie do domu to wgrałem sobie "czystego" Androida 2.1 (v20a). Później root oraz apps2SD (przenoszące aplikacje na kartę pamięci). Wszystko bardzo ładnie śmiga.


Po przejściu na 2.1 zwiększyła się nieco wydajność telefonu.

Jeśli chodzi o grafikę i gry 3D to jest całkiem dobrze, telefon bez problemu radzi sobie z takimi tytułami jak NFS Shift czy Raging Thunder.
Teraz kwestia ROM'ów i modyfikacji, jak już pisałem z root'em nie ma problemu, apps2SD jest. Androida 2.1 przeznaczonego dla Polski jeszcze nie ma (LG pisze że będzie niedługo, przypuszczam że początkiem listopada) aczkolwiek 2.1 z j.Polskim jest. Ja mam wgranego niebrandowanego 2.1 przeznaczonego dla Grecji, jest jeszcze Francuski ale brandowany, oba mają j.polski. Pojawił się pierwszy kernel oraz pierwsze recovery a także pierwszy ROM (który zapowiada się bardzo ciekawie). Wszystko dopiero "raczkuje" ale idzie w dobrym kierunku ;))

Telefon wolno otwiera aplikacje takie jak kontakty czy dialer i to nie zależnie od softu. Pewnie jakiś bug od producenta. Trzeba poczekać ok 2 sek aż to się ukaże.

Co mi się jeszcze podoba... górna belka z przyciskami.

Wifi nie zrywa połączenia, ma całkiem dobry zasięg.
Jeśli chodzi o GPS to testowałem nawigację Sygic Mobile 10 (z mapą SMM10 Europe). Za pierwszym razem telefon szukał sygnału ponad minutę. Po znalezieniu program bardzo ładnie prowadził. Dość dokładnie i nie zrywał połączenia. Później jeszcze raz odpaliłem i fix'a znalazł w mniej niż 10 sekund. Tak samo miałem na Samsungu i5700 (z tą samą wersją Sygic'a). Wszystko oczywiście bez wspomagania A-GPS (miałem zablokowane APNy)

Telefon ma również wsparcie formatu DivX, wrzuciłem odc. Dr. House'a i niestety na fabrycznym playerze gubił klatki. Jednak nie dałem za wygraną i przerobiłem sobie kilka odcinków "Z archiwum X" pod rozdzielczość ekranu (480x320, reszta wartości na domyślnych) i film chodzi płynnie, nie ma problemów z dźwiękiem.

MUZYKA
Telefon posiada mini-jack'a więc nie ma problemu z dobrymi słuchawkami.
Głośnik: LG że tak sie wyrażę "dało dupy" w tej kwestii. Prawdopodobnie jest jeden głośnik który służy do rozmów i muzyki. Z rozmowami nie ma problemu, w autobusie daje radę. Ale już z muzyką jest gorzej. Dźwięk jest nijaki i cichy. Przy maksymalnej głośności "pierdzi". Tak więc nie jest to telefon dla ludzi "lansujących się" po mieście i słuchających muzyki bez słuchawek.
A teraz kwestia jakości dźwięku na słuchawkach. Telefon ma 2 wbudowane odtwarzacze, oryginalny Androida i autorski LG, oba sa bardzo podobne i oba nie mają equalizera... tak więc porażka. Na szczęście można sobie wgrać coś lepszego.
Do testu użyłem słuchawek Sennheiser CX-250. Dźwięk jest bardzo dobry w przypadku użycia programu "Mixzing". Oryginalne odtwarzacze z racji braku equalizera wypadają gorzej. Tony wysokie są za wysokie a basu jest za mało...
Jeśli ktoś chce słuchać mp3-jek to musi sobie zainstalować dobry program oraz kupić dobre słuchawki (bo te w zestawie nadają się tylko do rozmów)

APARAT
Aparat ma 3mpx, jest AF, nie ma diody doświetlającej. Jako iż nie znam się na fotografowaniu żeby się rozpisywać, zrobiłem tylko kilka zdjęć (przy domyślnych ustawieniach). Ciężko złapać ostrość robiąc zdjęcia krajobrazu.


BATERIA
Baterię trzeba wyczuć, telefon ma coś nie tak ze wskaźnikiem (niezależnie od wersji Androida), zainstalowałem kilka widgetów i wszystkie pokazują 99% po maksymalnym naładowaniu. Wartość ta bardzo szybko spada do 90% (niemal natychmiast), po czym w miarę upływu czasu schodzi do 80-70%. Jak jest ok 70% to wskaźnik znowu wariuje, po jednej rozmowie spada do 30%, za chwilę znowu 60%... Od odłączenia telefonu od ładowarki minęły 4 dni (średnio użytkowany) i pokazywało 40%, w końcu podłączyłem telefon bo nie chcę żeby mi się nagle wyłączył z powodu pustej baterii. Nie powiem jak trzyma bateria bo przez ten wskaźnik już sam nie wiem :D
Warto jeszcze dodać iż wartość baterii spada co 10%, nieznana jest również temperatura baterii (np. SystemInfo Widget czy BatteryLife jej nie pokazuje).
Tak więc producent troszkę namieszał w oprogramowaniu jeśli chodzi o baterię...
Co do "trzymania" baterii to nie mam jak porównać do innych egzemplarzy. Użytkownicy na innym forum piszą że max to 2 dni, nie wiem jakim cudem. Ja ładuję telefon co 3 dni, gdy widget pokazuje 40%...

PODSUMOWANIE

Plusy i minusy:

  • niska cena i dobre hardware
  • ładny design
  • dobrej jakości wyświetlacz (barwy, widoczność w słońcu)
  • system Android, czyli dużo gier i aplikacji
  • fizyczna "czerwona / zielona" słuchawka
  • wejście minijack

+/- wyświetlacz w technologii rezystencyjnej ale za to bardzo czuły
+/- odtwarzacz DivX który w filmach o większej rozdzielczości (od rozdzielczości ekranu) gubi klatki

  • dziadowski głośnik
  • obudowa, która szybko łapie rysy (a w szczególności klapka baterii)
  • wskaźnik baterii żyjący własnym życiem
  • brak jakiejkolwiek sygnalizacji (diody, podświetlanego przycisku) wydarzeń (nieodebranego połączenia itp)
  • brak czujnika zbliżeniowego
  • brak czujnika natężenia światła

Czy warto kupić ten model? To zależy...
Jeśli ktoś nie pisze SMSów i nie przegląda stron internetowych na telefonie to możliwe że się skusi.



Zachęcam do zadawania pytań.

Zakaz kopiowania całości/fragmentów bez mojej wiedzy!!!
 
Ostatnio edytowany przez moderatora:
czy to normalne ze telefon często sie muli? Gdy go odpalam logo Plusa to pokaz slajdów często ma zacinki i musze go resetowac... Czy to może byc spowodowane kartą pamięci? i czy jest możliwość właczenia w nim Bloothoota widzianego bez konca? ( w ustawieniach jest mozliwosc tylko 120 sekundowa)
 
z BT nie wiem aczkolwiek co do mulenia to polecam zrobić kopię ważnych plików i format karty pamięci + przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie
i mam nadzieję że nie korzystasz z androida 1.6 tylko aktualizowałeś do 2.1
 
Utwórz konto lub zaloguj się, aby napisać odpowiedź
Musisz być zalogowany, aby napisać wiadomość

Utwórz konto

Załóż nowe konto w naszej społeczności. To dziecinnie proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się
Podobne tematy, które mogą Cię również zainteresować:
Top